Menu

Przewodnik Zamość i Roztocze

Zapraszam na zwiedzanie Zamościa i Roztocza

Wieczorne Zwiedzanie Zamościa

januszx

Serdecznie zapraszam na nocne lub wieczorne zwiedzanie Zamościa, najbliższe już w sobotę 1 oraz 8 kwietnia 2017 r.  spotkanie przed schodami ratusza – inne, indywidualne terminy  oraz szczegóły na temat wycieczki –  tel. 509  33 89 39 . Zobaczymy wspólnie pięknie oświetloną Perłę Renesansu, posłuchamy starych legend, ciekawych historii czy  zabawnych anegdot. Przejdziemy wzdłuż starych murów i bastionów, które wspaniale prezentują się  w wieczornym świetle. W bajecznym blasku lamp Rynku Wielkiego poznamy idee powstania Zamościa, przyjrzymy się kamienicom i ratuszowi. Zobaczymy też stary gmach Akademii Zamojskiej, pałac, arsenał i starą prochownie.

Przed pomnikiem hetmana posłuchamy o nocnym życiu Jana Zamoyskiego Zamościan żyjących przed wiekami,  Dużą radością będzie tez spacer podświetlonymi podcieniami. Gdyby były osoby zainteresowane - Istnieje także możliwość przejażdżki eko - busem.  Na koniec wycieczki  podpowiem gdzie można wypić smaczną kawę, dobre wino z Roztocza  czy piwo zamojskie. zamoc_noc

Zwiedzanie z przewodnikiem Zamościa i Roztocza

januszx

Program zwiedzania Zamościa i Roztocza ( 3 dni)

Jeśli dysponują Państwo mniejszą ilością wolnego czasu, można zorganizować jedno lub dwudniową wycieczkę z przewodnikiem – tel 509 33 89 39 .

dzień – Zamość

Zd. 1 Zamość

1. Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami i ratuszem Witam Panią,

 1. Rynek Solny i Wodny,
 1. Akademia Zamojska,
 1. Park na terenach pofortecznych,
 1. Synagoga renesansowa wraz z mykwą ,
 1. Nadszaniec, mury miasta i bramy( wstęp 8,5 zł) albo punkt widokowy ( 2,5 zł)

Obiad ( mogę zaproponować dobry lokal ze smacznym i w przystępnej cenie menu)

 1. Muzeum Zamojskie (wstęp 6 zł),
 1. Pomnik Jana Zamoyskiego Pałac,
 1. Katedra zamojska i Muzeum Sakralne ( wstęp 3 zł ),
 1. Rotudna – Miejsce Martyrologii Zamojszczyzny

11. Arsenał i Prochownia (wstęp 6 zł )

12. Możliwość przejażdżki w roztoczańskiej stadninie koni ( na granicy Parku Narodowego) plus  ognisko czy posiłek.

II dzień – Roztocze Środkowe i Zachodnie

 1. Sąsiadka – ruiny i opowieść o średniowiecznym grodzie czerwieńskim
 1. Radecznica – Sanktuarium Objawień Świętego Antoniego oraz park i źródełko,
 1. Szczebrzeszyn – rynek, XVII- wieczne kościoły, cerkiew, synagoga pomnik chrząszcza, stary młyn wodny,
 1. Zwierzyniec – kościół na wodzie, były niemiecki obóz przesiedleńczy dla Dzieci Zamojszczyzny, zabudowania Ordynacji Zamojskiej, browar z przełomu XVIII/XIX wieku, rezerwat konika polskiego, karczma młyn, niezwykłe historie przewodnika o dawnych dziejach jednej z piękniejszych  miejscowości Zamojszczyzny. Spacer po trasach turystycznych w Zwierzyńcu.

Zd. 2 Zwierzyniec

Winnica na Roztoczu, degustacja wina i serów roztoczańskich, możliwość zakupu. Miejsce pod ognisko, ewentualnie gorący smaczny posiłek, (może być także dwudaniowy) pod stylową, drewnianą wiatą w uroczym zakątku.. Opowieść i spacer po pięknym lesie.

III Dzień – Roztocze Środkowe i Wschodnie

1. Górecko Kościelne – stary, modrzewiowy kościół św Stanisława, aleja kilkusetletnich dębów, rzeka Szum, spacer.

2. Guciów – gospodarstwo chłopskie z XIX wieku ( karczma w starym stylu) i muzeum, (wstęp 6 zł)

 Guciów

 1. Krasnobród – Sanktuarium ufundowane przez Królową Marysieńkę, Kaplica Objawień Matki Bożej na wodzie, pałac Leszczyńskich, panoramicznie położony zalew.

 2. Rezerwat „Czartowe Pole”, wodospady ruiny starej papierni,

 3. Szumy – Rezerwat nad Tanwi

 4. Narol Pałac 

Dawniej można było wjechać do Zamościa tylko przez jedną z trzech bram

januszx

Przewodnik Zamość zaprasza na zimowe ( ale także letnie :-) ) wycieczki i dziś prezentuje jedno z piękniejszych miejsc w mieście arkad. Na zdjęciu zaśnieżona Stara Brama Lubelska nad nią personifikacja Polonii, czyli kobiety z koroną na głowie i orłem na kolanach, która siedzi na tronie pod baldachimem i trzyma w dłoni berło. Po bokach arkady znajduje się inskrypcja łacińska zredagowana przez samego Jana Zamoyskiego. W tłumaczeniu na język polskim brzmi: „Witaj Życiodajna Matko Polsko! Ty nie tylko murami lecz także życiem i krwią masz być przez nas broniona. O Gwiazdo Wolności i Szlachetności, Polsko, witaj”. Na fryzie przedzielonym herbowym kartuszem: Jan z Zamościa Kanclerz Wielki Królestwa Polskiego i Hetman, generalny wódz wojska z własnych funduszów wystawił”. Zapraszam na wycieczki po Zamościu, i Roztoczu o każdej porze roku - tel 509 33 89 39 - przewodnik z licencją.


Na Przywitanie Wiosny Wycieczka i zwiedzanie Zamościa: „Śladami Jana Zamoyskiego”

januszx

 

SAM_8365

Zapraszam serdecznie na Zwiedzanie Zamościa –„Śladami Jana Zamoyskiego”  – Wycieczkę po Zamościu, którego założycielem, fundatorem, w dużym stopniu ideowym twórcą był hetman Zamoyski. Czas wycieczki ok. 3 ha. 

Program Wycieczki:
1. Stare Bramy miejskie: Lwowska, Szczebrzeska, Lubelska,
2. Mury Obronne, bastiony,
3. Rynek Wielki, Solny i Wodny,
4. Muzeum Zamojskie – sala Jana Sariusza Zamoyskiego oraz inne związane z jego rodem, ( wstęp 5,- zł/osoba )
5. Akademia Zamojska, rola założyciela.
6. Pomnik i Pałac Zamoyskich,
7. Katedra, wpływ ideowy I Ordynata,
8. Ordynacja Zamojska,
9. Koncepcja miasta idealnego,
10. Życie osobiste oraz publiczne Jana Sariusza.
hetm i katedra
Spotykamy się na Rynku Wielkim przed schodami ratusza i pójdziemy razem uliczkami i zaułkami hetmańskiego grodu. Razem zwiedzamy Zamość, Wejdziemy do katedry gdzie pod Kaplicą Przemienienia stoi od wieków trumna hetmana Jana Zamoyskiego i pozostałych XV Ordynatów, ich żon, profesorów Akademii, księży kolegiaty.  Jeszcze raz zapraszam, można poinformować Znajomych. Zapraszam serdecznie – Przewodnik Zamość. Niebawem przyjdzie czas na wycieczki i zwiedzanie Roztocza ...tel 509 33 89 39

januszx

kopia orazu trzebiński 1914 pocztowka wydana 1914 14 stycznia

Zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem zaprowadzi  dziś nas o wiek w przeszłość, na pocztówce wydanej przez Towarzystowo Artystyczne „Gryf” –  101 lat temu – 14 stycznia 1914 roku – widzimy Ratusz i Kamienice Ormiańśkie już ( jeszcze ) bez attyk. Pocztówka powstała na podstawie nastrojowego rysunku Mariana Trzebińskiego , który był artystą specjalizującym się na porzełomie XIX i XX wieku w obrazach polskich miast w tym także Zamościa.

Wśród zieleni na Rynku Wielkim, której obecnie brak, mieszkańcy i goście  urządzali sobie rodzinne, przyjacielskie spacery, nie świadomi jeszcze zbliżającej Wielkiej Wojny. Podobnie jak my podziwiali piękno Renesansowego Miasta,  które pozostawił jego założyciel Jan Zamoyski. Podczas wędrówek śladami przeszłości, wprowadzę wszystkich chętnych w  ducha tamtego czasu, zapraszam serdecznie na wycieczki po Zamościu i Roztoczu    - szczegóły : http://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

© Przewodnik Zamość i Roztocze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci