Menu

Przewodnik Zamość i Roztocze

Zapraszam na zwiedzanie Zamościa i Roztocza

Tadeusz Kościuszko i Zamość

januszx

Dzisiaj odwiedziliśmy wraz z czwartą klasą Szkoły Podstawowej w Suchowoli k. Zamościa Rotundę – Miejsce Pamięci z czasów II wojny światowej, katedrę – naszą wspaniałą renesansową świątynie,  spacerowaliśmy w zamojskim parku, zatrzymaliśmy się na Rynku Wielkim, weszliśmy do Ratusza oraz Manufaktury Słodyczy, byliśmy także na Rynku Solnym i Wodnym . Przewodnik po Zamościu zaprasza także innych uczniów jak również dorosłych na jesienne czy zimowe wycieczki, kontakt : przewodnikzamosc@gmail.com lub tel. 509 33 89 39

Patronem szkoły w Suchowoli jest Tadeusz Kościuszko – a kilka dni temu minęła własnie 200 rocznica jego śmierci. Warto w tej sytuacji zauważyć, że narzeczoną Naczelnika była córka kanclerza i dziesiątego Ordynata  Andrzeja Zamoyskiego i Konstancji z Czartoryskich Zamoyskiej – Anna .

kosciuszko_06

Mimo odwzajemnionej miłości oraz  wielkich starań Tadeusza Kościuszki  ksiądz Stanisław Staszic – nauczyciel i opiekun dzieci Zamoyskich a także jeden z ostatnich profesorów Akademii Zamoyskiej – odradził to małżeństwo i wskazał, że lepszym kandydatem dla Anny Zamoyskiej będzie bogaty książę Aleksander Sapieha niż „ubogi i bezrobotny generał ” – Kościuszko .

Wieczorne Zwiedzanie Zamościa

januszx

Serdecznie zapraszam na nocne lub wieczorne zwiedzanie Zamościa, najbliższe już w sobotę 1 oraz 8 kwietnia 2017 r.  spotkanie przed schodami ratusza – inne, indywidualne terminy  oraz szczegóły na temat wycieczki –  tel. 509  33 89 39 . Zobaczymy wspólnie pięknie oświetloną Perłę Renesansu, posłuchamy starych legend, ciekawych historii czy  zabawnych anegdot. Przejdziemy wzdłuż starych murów i bastionów, które wspaniale prezentują się  w wieczornym świetle. W bajecznym blasku lamp Rynku Wielkiego poznamy idee powstania Zamościa, przyjrzymy się kamienicom i ratuszowi. Zobaczymy też stary gmach Akademii Zamojskiej, pałac, arsenał i starą prochownie.

Przed pomnikiem hetmana posłuchamy o nocnym życiu Jana Zamoyskiego Zamościan żyjących przed wiekami,  Dużą radością będzie tez spacer podświetlonymi podcieniami. Gdyby były osoby zainteresowane - Istnieje także możliwość przejażdżki eko - busem.  Na koniec wycieczki  podpowiem gdzie można wypić smaczną kawę, dobre wino z Roztocza  czy piwo zamojskie. zamoc_noc

Zwiedzanie z przewodnikiem Zamościa i Roztocza

januszx

Program zwiedzania Zamościa i Roztocza ( 3 dni)

Jeśli dysponują Państwo mniejszą ilością wolnego czasu, można zorganizować jedno lub dwudniową wycieczkę z przewodnikiem – tel 509 33 89 39 .

dzień – Zamość

Zd. 1 Zamość

1. Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami i ratuszem Witam Panią,

 1. Rynek Solny i Wodny,
 1. Akademia Zamojska,
 1. Park na terenach pofortecznych,
 1. Synagoga renesansowa wraz z mykwą ,
 1. Nadszaniec, mury miasta i bramy( wstęp 8,5 zł) albo punkt widokowy ( 2,5 zł)

Obiad ( mogę zaproponować dobry lokal ze smacznym i w przystępnej cenie menu)

 1. Muzeum Zamojskie (wstęp 6 zł),
 1. Pomnik Jana Zamoyskiego Pałac,
 1. Katedra zamojska i Muzeum Sakralne ( wstęp 3 zł ),
 1. Rotudna – Miejsce Martyrologii Zamojszczyzny

11. Arsenał i Prochownia (wstęp 6 zł )

12. Możliwość przejażdżki w roztoczańskiej stadninie koni ( na granicy Parku Narodowego) plus  ognisko czy posiłek.

II dzień – Roztocze Środkowe i Zachodnie

 1. Sąsiadka – ruiny i opowieść o średniowiecznym grodzie czerwieńskim
 1. Radecznica – Sanktuarium Objawień Świętego Antoniego oraz park i źródełko,
 1. Szczebrzeszyn – rynek, XVII- wieczne kościoły, cerkiew, synagoga pomnik chrząszcza, stary młyn wodny,
 1. Zwierzyniec – kościół na wodzie, były niemiecki obóz przesiedleńczy dla Dzieci Zamojszczyzny, zabudowania Ordynacji Zamojskiej, browar z przełomu XVIII/XIX wieku, rezerwat konika polskiego, karczma młyn, niezwykłe historie przewodnika o dawnych dziejach jednej z piękniejszych  miejscowości Zamojszczyzny. Spacer po trasach turystycznych w Zwierzyńcu.

Zd. 2 Zwierzyniec

Winnica na Roztoczu, degustacja wina i serów roztoczańskich, możliwość zakupu. Miejsce pod ognisko, ewentualnie gorący smaczny posiłek, (może być także dwudaniowy) pod stylową, drewnianą wiatą w uroczym zakątku.. Opowieść i spacer po pięknym lesie.

III Dzień – Roztocze Środkowe i Wschodnie

1. Górecko Kościelne – stary, modrzewiowy kościół św Stanisława, aleja kilkusetletnich dębów, rzeka Szum, spacer.

2. Guciów – gospodarstwo chłopskie z XIX wieku ( karczma w starym stylu) i muzeum, (wstęp 6 zł)

 Guciów

 1. Krasnobród – Sanktuarium ufundowane przez Królową Marysieńkę, Kaplica Objawień Matki Bożej na wodzie, pałac Leszczyńskich, panoramicznie położony zalew.

 2. Rezerwat „Czartowe Pole”, wodospady ruiny starej papierni,

 3. Szumy – Rezerwat nad Tanwi

 4. Narol Pałac 

Dawniej można było wjechać do Zamościa tylko przez jedną z trzech bram

januszx

Przewodnik Zamość zaprasza na zimowe ( ale także letnie :-) ) wycieczki i dziś prezentuje jedno z piękniejszych miejsc w mieście arkad. Na zdjęciu zaśnieżona Stara Brama Lubelska nad nią personifikacja Polonii, czyli kobiety z koroną na głowie i orłem na kolanach, która siedzi na tronie pod baldachimem i trzyma w dłoni berło. Po bokach arkady znajduje się inskrypcja łacińska zredagowana przez samego Jana Zamoyskiego. W tłumaczeniu na język polskim brzmi: „Witaj Życiodajna Matko Polsko! Ty nie tylko murami lecz także życiem i krwią masz być przez nas broniona. O Gwiazdo Wolności i Szlachetności, Polsko, witaj”. Na fryzie przedzielonym herbowym kartuszem: Jan z Zamościa Kanclerz Wielki Królestwa Polskiego i Hetman, generalny wódz wojska z własnych funduszów wystawił”. Zapraszam na wycieczki po Zamościu, i Roztoczu o każdej porze roku - tel 509 33 89 39 - przewodnik z licencją.


Na Przywitanie Wiosny Wycieczka i zwiedzanie Zamościa: „Śladami Jana Zamoyskiego”

januszx

 

SAM_8365

Zapraszam serdecznie na Zwiedzanie Zamościa –„Śladami Jana Zamoyskiego”  – Wycieczkę po Zamościu, którego założycielem, fundatorem, w dużym stopniu ideowym twórcą był hetman Zamoyski. Czas wycieczki ok. 3 ha. 

Program Wycieczki:
1. Stare Bramy miejskie: Lwowska, Szczebrzeska, Lubelska,
2. Mury Obronne, bastiony,
3. Rynek Wielki, Solny i Wodny,
4. Muzeum Zamojskie – sala Jana Sariusza Zamoyskiego oraz inne związane z jego rodem, ( wstęp 5,- zł/osoba )
5. Akademia Zamojska, rola założyciela.
6. Pomnik i Pałac Zamoyskich,
7. Katedra, wpływ ideowy I Ordynata,
8. Ordynacja Zamojska,
9. Koncepcja miasta idealnego,
10. Życie osobiste oraz publiczne Jana Sariusza.
hetm i katedra
Spotykamy się na Rynku Wielkim przed schodami ratusza i pójdziemy razem uliczkami i zaułkami hetmańskiego grodu. Razem zwiedzamy Zamość, Wejdziemy do katedry gdzie pod Kaplicą Przemienienia stoi od wieków trumna hetmana Jana Zamoyskiego i pozostałych XV Ordynatów, ich żon, profesorów Akademii, księży kolegiaty.  Jeszcze raz zapraszam, można poinformować Znajomych. Zapraszam serdecznie – Przewodnik Zamość. Niebawem przyjdzie czas na wycieczki i zwiedzanie Roztocza ...tel 509 33 89 39

© Przewodnik Zamość i Roztocze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci