Menu

Przewodnik Zamość i Roztocze - tel. 509 338 939

Zapraszam na zwiedzanie Zamościa i Roztocza

Zimowe zwiedzanie Zamościa

januszx

Zapraszam serdecznie grupy rodzinne i większe na Zimowe Zwiedzanie Zamościa, z uwagi na niesprzyjającą aurę znaczną część czasu spędzimy w pięknych, zamojskich wnętrzach. W Muzeum Zamojskim poznamy niezwykłą historię Jana Zamoyskiego i jego rodu, który tak wiele uczynił dla Rzeczypospolitej. Ordynacji i Akademii Zamojskiej.Wejdziemy także do katedry p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła, powstałej pod koniec XVI wieku z fundacji wielkiego kanclerza i posłuchamy o jego wpływie na budowę i rys ideowy świątyni. W przytulnych salach Arsenału i Prochowni dowiemy się o czasach zaborów, Pacyfikacji i Dzieciach Zamojszczyzny.  Podziwiać będziemy także mury obronne, bastiony i bramy, kościoły, gmach nadszańca, rynki, kamieniczki. Poznamy niezwykłe legendy czy zabawne anegdoty z życia dawnych mieszkańców miasta arkad - więcej na stronie www.PrzewodnikZamosc.pl 

. Kontakt telefoniczny 509 33 89 39rat_kam

Bracia Pomarańscy działali dla Zamościa, zginęli za Ojczyznę!

januszx

franciszkanie_kocioDzięki inicjatywie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Zamość, pd 2011 r. przed kościołem Franciszkanów mamy rondo Braci Pomarańskich. Pomarańscy byli oddanymi swej Ojczyźnie żołnierzami, walczyli w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. Zygmunt odbył praktykę notarialna u znanego zamojskiego notariusza …Bolesława Leśmiana, gdzie także z bardzo dobrym wynikiem zdał egzamin. następnie pracował jako notariusz a także komornik. Warto również nadmienić, że Zygmunt Pomarański odziedziczył po swoim ojcu Józefie, który należał do Orkiestry Włościańskiej Karola Namysłowskiego – talent muzyczny, jest autorem znanych pieśni żołnierskich „Jedzie ułan na kasztance” i „O mój rozmarynie” . W czasie II wojny światowej bracia należeli do Związku Walki Zbrojnej ( Zygmunt został komendantem Obwodu Zamość) a następnie do Armii Krajowej, żołnierzem AK był także syn Zygmunta – Ziemowit. Zygmunt został aresztowany przez Gestapo w Zamościu, następnie torturowany w okrutny sposób – połamano mu ręce i nogi, zginął w grudniu 1941 r. w niemieckim obozie Auschwitz, także w tym obozie, rok później Niemcy zabili jego brata Józefa. Trzeci z braci Stefan został zamordowany w1944 r. obozie w Flossenburgu. Na koniec interesująca wypowiedź marszałka Piłsudskiego, który stwierdził że gdyby wszyscy jego żołnierze byli tak waleczni jak bracia Pomarańscy to nie tylko Kijów ale Moskwę by zdobył… Więcej podczas Zwiedzania Zamościa i Roztocza z przewodnikiemhttp://przewodnikzamosc.pl lub tel. 509 33 89 39 

Tadeusz Kościuszko i Zamość

januszx

Dzisiaj odwiedziliśmy wraz z czwartą klasą Szkoły Podstawowej w Suchowoli k. Zamościa Rotundę – Miejsce Pamięci z czasów II wojny światowej, katedrę – naszą wspaniałą renesansową świątynie,  spacerowaliśmy w zamojskim parku, zatrzymaliśmy się na Rynku Wielkim, weszliśmy do Ratusza oraz Manufaktury Słodyczy, byliśmy także na Rynku Solnym i Wodnym . Przewodnik po Zamościu zaprasza także innych uczniów jak również dorosłych na jesienne czy zimowe wycieczki, kontakt : przewodnikzamosc@gmail.com lub tel. 509 33 89 39

Patronem szkoły w Suchowoli jest Tadeusz Kościuszko – a kilka dni temu minęła własnie 200 rocznica jego śmierci. Warto w tej sytuacji zauważyć, że narzeczoną Naczelnika była córka kanclerza i dziesiątego Ordynata  Andrzeja Zamoyskiego i Konstancji z Czartoryskich Zamoyskiej – Anna .

kosciuszko_06

Mimo odwzajemnionej miłości oraz  wielkich starań Tadeusza Kościuszki  ksiądz Stanisław Staszic – nauczyciel i opiekun dzieci Zamoyskich a także jeden z ostatnich profesorów Akademii Zamoyskiej – odradził to małżeństwo i wskazał, że lepszym kandydatem dla Anny Zamoyskiej będzie bogaty książę Aleksander Sapieha niż „ubogi i bezrobotny generał ” – Kościuszko .

Wieczorne Zwiedzanie Zamościa

januszx

Serdecznie zapraszam na nocne lub wieczorne zwiedzanie Zamościa, najbliższe już w sobotę 1 oraz 8 kwietnia 2017 r.  spotkanie przed schodami ratusza – inne, indywidualne terminy  oraz szczegóły na temat wycieczki –  tel. 509  33 89 39 . Zobaczymy wspólnie pięknie oświetloną Perłę Renesansu, posłuchamy starych legend, ciekawych historii czy  zabawnych anegdot. Przejdziemy wzdłuż starych murów i bastionów, które wspaniale prezentują się  w wieczornym świetle. W bajecznym blasku lamp Rynku Wielkiego poznamy idee powstania Zamościa, przyjrzymy się kamienicom i ratuszowi. Zobaczymy też stary gmach Akademii Zamojskiej, pałac, arsenał i starą prochownie.

Przed pomnikiem hetmana posłuchamy o nocnym życiu Jana Zamoyskiego Zamościan żyjących przed wiekami,  Dużą radością będzie tez spacer podświetlonymi podcieniami. Gdyby były osoby zainteresowane - Istnieje także możliwość przejażdżki eko - busem.  Na koniec wycieczki  podpowiem gdzie można wypić smaczną kawę, dobre wino z Roztocza  czy piwo zamojskie. zamoc_noc

Zwiedzanie z przewodnikiem Zamościa i Roztocza

januszx

Program zwiedzania Zamościa i Roztocza ( 3 dni)

Jeśli dysponują Państwo mniejszą ilością wolnego czasu, można zorganizować jedno lub dwudniową wycieczkę z przewodnikiem – tel 509 33 89 39 .

dzień – Zamość

Zd. 1 Zamość

1. Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami i ratuszem Witam Panią,

 1. Rynek Solny i Wodny,
 1. Akademia Zamojska,
 1. Park na terenach pofortecznych,
 1. Synagoga renesansowa wraz z mykwą ,
 1. Nadszaniec, mury miasta i bramy( wstęp 8,5 zł) albo punkt widokowy ( 2,5 zł)

Obiad ( mogę zaproponować dobry lokal ze smacznym i w przystępnej cenie menu)

 1. Muzeum Zamojskie (wstęp 6 zł),
 1. Pomnik Jana Zamoyskiego Pałac,
 1. Katedra zamojska i Muzeum Sakralne ( wstęp 3 zł ),
 1. Rotudna – Miejsce Martyrologii Zamojszczyzny

11. Arsenał i Prochownia (wstęp 6 zł )

12. Możliwość przejażdżki w roztoczańskiej stadninie koni ( na granicy Parku Narodowego) plus  ognisko czy posiłek.

II dzień – Roztocze Środkowe i Zachodnie

 1. Sąsiadka – ruiny i opowieść o średniowiecznym grodzie czerwieńskim
 1. Radecznica – Sanktuarium Objawień Świętego Antoniego oraz park i źródełko,
 1. Szczebrzeszyn – rynek, XVII- wieczne kościoły, cerkiew, synagoga pomnik chrząszcza, stary młyn wodny,
 1. Zwierzyniec – kościół na wodzie, były niemiecki obóz przesiedleńczy dla Dzieci Zamojszczyzny, zabudowania Ordynacji Zamojskiej, browar z przełomu XVIII/XIX wieku, rezerwat konika polskiego, karczma młyn, niezwykłe historie przewodnika o dawnych dziejach jednej z piękniejszych  miejscowości Zamojszczyzny. Spacer po trasach turystycznych w Zwierzyńcu.

Zd. 2 Zwierzyniec

Winnica na Roztoczu, degustacja wina i serów roztoczańskich, możliwość zakupu. Miejsce pod ognisko, ewentualnie gorący smaczny posiłek, (może być także dwudaniowy) pod stylową, drewnianą wiatą w uroczym zakątku.. Opowieść i spacer po pięknym lesie.

III Dzień – Roztocze Środkowe i Wschodnie

1. Górecko Kościelne – stary, modrzewiowy kościół św Stanisława, aleja kilkusetletnich dębów, rzeka Szum, spacer.

2. Guciów – gospodarstwo chłopskie z XIX wieku ( karczma w starym stylu) i muzeum, (wstęp 6 zł)

 Guciów

 1. Krasnobród – Sanktuarium ufundowane przez Królową Marysieńkę, Kaplica Objawień Matki Bożej na wodzie, pałac Leszczyńskich, panoramicznie położony zalew.

 2. Rezerwat „Czartowe Pole”, wodospady ruiny starej papierni,

 3. Szumy – Rezerwat nad Tanwi

 4. Narol Pałac 

© Przewodnik Zamość i Roztocze - tel. 509 338 939
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci